Poniżej zostaną zaprezentowane przykłady innych obiektów w Polsce i na świecie. Wśród nich: Ekospalarnia w Krakowie, Högdalen w Sztokholmie, CopenHill w Kopenhadze oraz Spittelau w Wiedniu. W Europie wybudowano około 380 instalacji przetwarzających paliwa alternatywne i odzyskujących energię z odpadów.

Dania –  Kopenhaga – CopenHill

CopenHill, zwany też Amager Bakke, jest portem przemysłowym i zakładem przeróbki odpadów na energię. Otwarto go w 2019 r. w centrum Kopenhagi, jednego z najbardziej przyjaznych dla środowiska miast w Europie. Przetwarza 440 tys. ton odpadów rocznie i zaopatruje w energię 150 tys. mieszkań. Elektrownia uważana jest za jedną z najczystszych i najnowocześniejszych na świecie. Na jej dachu utworzono stok narciarski o długości ok. 450 metrów, który biegnie od szczytu 90-metrowego budynku do jego podstawy. Dzięki zastosowaniu szczególnej technologii, powierzchnia stoku imituje śnieg i można z niej korzystać także latem. Na terenie obiektu powstał również szlak turystyczny wiodący na szczyt, z którego rozpościera się widok na panoramę miasta. Znajduje się tam także ścianka wspinaczkowa, którą zaprojektowano na jednej ze ścian budynku, place zabaw dla dzieci i kawiarnia. Projekt CopenHill przyczynił się do poprawy jakości życia w mieście i stanowi symbol urbanistyki przemyślanej na nowo, z myślą o przyszłych pokoleniach. Projekt CopenHill, stworzony przez studio BIG Architects (Bjarke Ingels Group), został nagrodzony w konkursie Building of the Year 2020 organizowanym przez ArchDaily, największy na świecie serwis internetowy poświęcony architekturze. Nagroda została przyznana w kategorii architektura industrialna za połączenie zrównoważonego rozwoju z terenem rekreacyjnym.

źródło: Archiwum PEC – Gliwice

Austria –  Wiedeń – Spittelau

Obiekt powstał w 1971 roku, ale swój obecny wygląd zawdzięcza rekonstrukcji w 1987 roku, podczas której elewacje pomalował Friedensreich Hundertwasser, wszechstronny artysta i zwolennik ochrony przyrody. Obiekt składa się z dwóch części, pierwsza to spalarnia, a druga elektrociepłownia. Rocznie spalone może zostać około 250 tys. ton odpadów. Cały kompleks produkuje około 460 tys. Mgh energii cieplnej i około 40 tys. Mgh energii elektrycznej. Ciepło trafia do ponad 60 tys. mieszkań w Wiedniu oraz jednego z dwóch największych szpitali klinicznych na świecie – Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien (AKH). Spalanie odbywa się w sprawdzonej technologii rusztowej. Podczas procesu odzyskiwany jest metal, a szlaka i popiół są zestalane w bloczki cementowe i wykorzystywane przy wzmacnianiu skarp i nasypów. Architektura budynku stała się nieodłączną częścią krajobrazu Wiednia, a obiekt w dzielnicy Spittelau jest postrzegany jako przykład harmonii człowieka, natury i nauki połączonej z technologią.

Polska – Kraków – Ekospalarnia

Krakowski obiekt funkcjonuje jako ekospalarnia od 2016 r. i umożliwia przekształcanie 220 tys. ton odpadów komunalnych w ciągu roku. W wyniku spalania produkowana jest energia elektryczna w ilości około 65 tys. MWh rocznie i energia cieplna w ilości 280 tys. MWh rocznie. Energia uzyskana w procesie termicznego przekształcania jest w znacznej części energią odnawialną, a więc zieloną. Ekospalarnia wyposażona jest w nowoczesną instalację oczyszczania spalin spełniającą rygorystyczne normy dotyczące emisji do powietrza. Dzięki powstaniu Ekospalarni nastąpiło ograniczenie emisji metanu ze składowisk odpadów, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenie kosztów unieszkodliwiania odpadów w stosunku do ich składowania. Obiekt stworzył także nowe miejsca pracy. W 2017 roku, w ramach projektu Pasieka Kraków, obok budynku stanęły ule, które są pierwszą pasieką w Krakowie zlokalizowaną na terenie obiektu przemysłowego. Na obszarze zielonym wokół inwestycji znajduje się także oczko wodne, w którym żyją ryby i płazy. Ule i ich zielone otoczenie można zobaczyć podczas spaceru ścieżką ekologiczną na terenie krakowskiej inwestycji. Pszczoły można także oglądać całą dobę online, za pomocą kamery, z której obraz rejestrowany jest na stronie internetowej Ekospalarni. W 2010 r. obiekt otrzymał nominację do prestiżowej Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, zwanej „architektonicznym Oskarem”.

fot. Archiwum KHK SA

Szwecja – Sztokholm – Högdalen

Elektrociepłownia Högdalen została wybudowana w latach 70. XX wieku w miejscu dawnego wysypiska. Znajduje się w południowej dzielnicy Sztokholmu, w niedalekiej odległości od osiedli mieszkaniowych, na terenie parku narodowego, zaledwie 12 km od centrum miasta. Obiekt otaczają tereny rekreacyjne, z których często korzystają mieszkańcy pobliskich osiedli.Rocznie zakład utylizuje ok. 700 tys. ton śmieci, produkując energię elektryczną i ciepło. Poziom emisji dwutlenku węgla jest niższy od tego, który utrzymuje się w atmosferze. Elektrociepłownia jest uważana przez mieszkańców za swoistą oczyszczalnię powietrza (szwedzkie normy środowiskowe należą do jednych z najbardziej restrykcyjnych). W roku 2010 Sztokholm otrzymał jako pierwsze miasto Unii Europejskiej tytuł Zielonej Stolicy Europy.