W obliczu niepokojących oraz trudnych do odwrócenia zmian klimatycznych, odpowiedzialne i przyjazne dla środowiska gospodarowanie odpadami powinno być priorytetem dla wszystkich. O tym, jak skutecznie zarządzać odpadami i tworzyć przy tym wysoce zaawansowane technologicznie obiekty będące społecznie użyteczne, opowiedział podczas webinarium „Nowa jakość w gospodarowaniu odpadami”, Niels Frederik Malskaer, Doradca Energetyczny w Ambasadzie Danii w Polsce.

Od wielu lat Dania jest wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o działania proekologiczne z wykorzystaniem najnowszych technologii. Oprócz bardzo wysokiej świadomości ekologicznej jej mieszkańców, wszechobecnego recyklingu i wysoko rozwiniętego systemu przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych, Dania może pochwalić się najczystszą i najbardziej wydajną elektrownią na świecie, która produkuje energię tylko i wyłącznie z odpadów.

Przykład użyteczności i funkcjonalności

CopenHill (dun. Amager Bakke) to najnowocześniejsza instalacja odzysku energii z odpadów na świecie. Została wybudowana w Kopenhadze w 2017 roku i zastąpiła spalarnię, która działała tam od prawie pół wieku. Gotowa jest na przyjęcie ponad 400 tys. ton śmieci rocznie, a wytworzone przy tym ciepło zaspokaja potrzeby na ogrzanie 160 tys. gospodarstw domowych i dostarcza energię elektryczną do 2 500 domów. W wyniku termicznego spalania odpadów rocznie powstaje również 100 tys. ton popiołu, który jest wykorzystywany do budowy dróg.

Czyste powietrze w centrum miasta

Spalarnia CopenHill wyposażona jest w najnowocześniejszy system oczyszczania spalin, który skutecznie eliminuje przedostawanie się szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii spełnia najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń. Co więcej, w planach jest zaopatrzenie jej w wychwyt CO2, który wychwyci i zmagazynuje ponad 500 000 ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób spalarnia położona w samym centrum miasta, w żaden sposób nie jest uciążliwa dla jego mieszkańców.

Elektrociepłownia, jakiej jeszcze nie było

CopenHill to jeden z najwyższych i największych budynków w Kopenhadze, znany ze swojej wyjątkowej architektury. W 2021 roku został okrzyknięty najlepszym budynkiem na świecie. Obiekt znajdujący się niecałe 2 kilometry od centrum Kopenhagi i Pałacu Królewskiego został stworzony w taki sposób, aby oprócz zaspokojenia potrzeb energetycznych miasta, był również atrakcją dla mieszkańców stolicy Danii i odwiedzających ją turystów.

Kopenhaska elektrociepłownia to łącznie ponad 16 000 m2 przestrzeni rekreacyjnej oddanej do publicznego użytku. Odwiedzający do dyspozycji mają najwyższą ściankę wspinaczkowa na świecie, kolejkę linową, plenerową siłownię oraz liczne ścieżki spacerowe. Na dachu obiektu znajduje się 450-metrowy stok narciarski, skąd można podziwiać nie tylko panoramę Kopenhagi, ale i pobliską Szwecję.

Amager Bakke jest idealnym przykładem, na to, że pozyskiwanie energii z odpadów może bez problemu współgrać ze zdrowym środowiskiem i miejscem rozrywki. – wskazuje Niels Malskaer. 

Dzięki połączeniu dobrej woli polityków, umiejętności technicznych i odpowiedniemu planowaniu lokalnemu, w przyszłości możemy się spodziewać wielu obiektów o podobnym profilu na całym świecie. Jednym z nich jest planowany Park Zielonej Energii w Gliwicach. Tworzenie koncepcji budynków wymaga kompleksowego myślenia, nie tylko o ekologii, lecz również o interakcji jej użytkowników, którzy zawsze powinni być największymi beneficjentami nowo powstających inicjatyw w mieście – podkreśla Malskaer.

obiekt CopenHill

Niels Frederik Malskaer – Senior Energy Advisor w Ambasadzie Królestwa Danii w Warszawie od grudnia 2021. Wcześniej na stanowisku Energy Advisor w Duńskiej Agencji Energii oraz doradcy w placówce dyplomatycznej w Nowym Jorku. W Polsce odpowiedzialny za rozwój współpracy polsko-duńskiej w obszarze energii i czystego ciepła.