Miasto Gliwice zajęło II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Innowacyjny Samorząd”, w którym to wyłaniane i nagradzane są najbardziej kreatywne i innowacyjne działania samorządów i jednostek samorządowych.
Nagrodę przyznano za projekt wdrożony w PEC – Gliwice Sp. z o. o. – „Automatyzacja systemu predykcji produkcji ciepła dla Gliwic, opartego na sztucznej inteligencji”. Nagrodę w imieniu Miasta Gliwice i PEC- Gliwice odebrał Prezes gliwickiego przedsiębiorstwa ciepłowniczego – Krzysztof Szaliński.
Ten algorytm wspomoże również planowanie produkcji ciepła w Parku Zielonej Energii.

Nagrodzony projekt polega na optymalizacji sterowania pracą sieci ciepłowniczej przez wprowadzenie algorytmu sterowania mocą ciepłowni opartego o strukturę działania sieci neuronowej z możliwością samouczenia, pozwala prognozować w czasie przyszłym zapotrzebowanie na moc grzewczą sieci ciepłowniczej.
Określenie odpowiedniej mocy cieplnej jaką należy zapewnić odbiorcom ciepła z uwzględnieniem aktualnych i prognozowanych warunków pogodowych pozwala na optymalizację pracy sieci ciepłowniczej, co przekłada się, z jednej strony na minimalizację strat ciepła w sieci, a z drugiej na możliwość pracy ciepłowni z maksymalną możliwą sprawnością. W efekcie czego uzyskujemy
utrzymanie komfortu cieplnego u odbiorców z jednoczesną optymalizacją (minimalizacją) zużycia paliwa, a co za tym idzie redukcją emisji CO2 i innych zanieczyszczeń do otoczenia. Zachęcamy do obejrzenia filmiku TUTAJ